Opis: Boże Ciało

BOŻE CIAŁO

Religia – 05.06.2020 r.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Temat: BOŻE CIAŁO – CZCIMY JEZUSA UKRYTEGO W BIAŁYM CHLEBIE.

Idzie Jezus środkiem drogi,

Za Nim wiernych ludzi tłum,

Dzieci sypią płatki kwiatów,

Aby po nich stąpać mógł.

Opis: Dziś Boże Ciało. Co świętujemy, skąd tradycyjna procesja i dywany ...

Dzień, kiedy Zmartwychwstały Jezus obecny w hostii odwiedza nas w miejscach naszego zamieszkania, nazywamy Uroczystością Bożego Ciała.

W tym dniu, Jezus niesiony przez księdza w monstrancji, odwiedza nasze miasta i wsie.

Monstrancja to ozdobne naczynie liturgiczne, w którym ksiądz przenosi i wystawia na ołtarzu Ciało Jezusa pod postacią białego chleba.

KASIA SYPIE KWIATY (opowiadanie)

Wczoraj ja i Ewelina zbierałyśmy kwiaty na łące. Bardzo trudno jest uzbierać cały koszyk kwiatów, bo niektóre z nich są bardzo małe. Gdy wróciłyśmy do domu, Piotrek bawił się z Markiem na podwórku.

– Gdzie byłyście? – zapytali nas chłopcy.

Pokazałyśmy im nazbierane kwiaty i Ewelina dodała:

– To na jutrzejszą procesję.

– Aha, to już jutro jest Boże Ciało – przypomniał sobie Piotrek. – Muszę sprawdzić, czy

mama przygotowała mi białą albę, w której będę szedł podczas procesji.

Marek, który stał zdziwiony z boku i przysłuchiwał się rozmowie, zapytał:

– Co to takiego procesja Bożego Ciała?

Pytanie to usłyszała babcia Marysia, która właśnie przyniosła z ogrodu więcej kwiatów do naszych koszyków. Podeszła do nas i powiedziała:

– Procesja Bożego Ciała to uroczysta wędrówka, w której wszyscy idą odświętnie ubrani, a Jezus obecny w hostii wychodzi na ulice wsi i miast. Dziewczynki sypią przed Nim kwiaty, a ministranci niosą kadzidło i dzwonią dzwonkami.

– To ja też pójdę przygotować się do procesji – powiedział Marek i szybko pobiegł do

domu.

Dzisiaj od rana cała moja rodzina szykowała się do przeżycia Uroczystości Bożego Ciała.

Ja ubrałam się w moją nową, piękną sukienkę, a Piotrek włożył swoją komunijną, białą albę.

W południe ruszyliśmy wszyscy do kościoła na Mszę Świętą. W kościele ksiądz mówił o dobrym Jezusie, który jest obecny wśród nas, bo bardzo nas kocha. Bardzo ucieszył mnie moment, gdy wyruszyliśmy z kościoła z procesją. Szłam tuż przed samą monstrancją niesioną przez księdza i razem z innymi dziewczynami sypałam kwiaty. Starałam się, najlepiej jak umiałam, sypać kwiaty, które niosłam w koszyku. Po drodze cała procesja zatrzymywała się przy czterech ołtarzach, na których ksiądz stawiał monstrancję z Jezusem i modlił się. To był wspaniały dzień. W przyszłym roku też wezmę udział w procesji Bożego Ciała.

– Co dziewczyny robiły na łące?

– Dokąd poszła rodzina Kasi następnego dnia?

– Co ksiądz niósł na początku procesji?

– Kto jeszcze brał udział w procesji?

– Dlaczego ludzie szli uroczyście ubrani w procesji?

·         Zapraszam wszystkie dzieci do prezentacji katechezy pod poniższym linkiem:

IDZIE JEZUS ULICAMI,

MY WITAMY GO KWIATAMI